MIEDŹ
Mój lubiony materiał. Piękny, trwały, pełen życia. Niedoceniany w jubilerstwie ze względu na swoją „półszlachetność” i „nie lejność”. Znany w biżuterii głównie z dekoracyjnych form zdobniczych wschodnich kręgów kulturowych.
Swoją pracą w miedzi próbuję przekonać Was że biżuteria miedziana może być nowoczesna, elegancka, a jej „półszlachetność” może stać się atutem.
Ponadto miedź ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Zapobiega starzeniu się skóry i dodatkowo wygładza istniejące już zmarszczki. Pobudza również mikrokrążenie w naczyniach włosowatych skóry. Regularne noszenie biżuterii miedzianej wspomaga naturalne procesy regeneracji organizmu, ułatwia trawienie, odmładza oraz łagodzi stany zapalne.
Ale tylko wtedy gdy nie jest pokryta żadną powłoką.
Miedź w mojej biżuterii nie jest lakierowana, dzięki temu zachowuje swoje właściwości zdrowotne. Oznacza to jednak również, że będzie się utleniać i zmieniać kolor w kontakcie ze skórą i otoczeniem. Jeśli zamiast patyny wolisz blask nowości, miedzianą biżuterię można łatwo odświeżyć zgodnie ze wskazówkami poniżej.
Jak czyścić biżuterię miedzianą?
Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest ekologiczny płyn do mycia naczyń z dodatkiem naturalnych kwasów. Płyn należy nanieść w postaci niespienionej na spatynowaną biżuterię miedzianą i rozprowadzić równomiernie pocierając palcami. Następnie spłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć miękką, chłonna tkaniną. Ważne jest żeby wytrzeć wszystkie elementy do sucha.
Do czyszczenia można też użyć soku z cytryny. Wystarczy wycisnąć go na wacik kosmetyczny i pocierać całą powierzchnię. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu należy dokładnie wypłukać i osuszyć.
Sprawdzonym sposobem jest również kąpiel biżuterii w napoju gazowanym typu „cola”. W tym celu do naczynia wkładamy elementy biżuterii i zalewamy je świeżym gazowanym napojem – zostawiając na 3-5 min. Następnie dokładnie opłukujemy i osuszamy.
Na rynku dostępnych jest również sporo środków, past i płynów przeznaczonych do czyszczenia srebra, miedzi i mosiądzu. Należy wtedy postępować zgodnie ze wskazaniami producenta.
Pasta do polerowania karoserii samochodowych również zda w tym przypadku egzamin. Wystarczy rozprowadzić produkt palcem, czy też ścierką, a następnie go wcierać. Ważne, aby zawsze po skończonej pielęgnacji wypłukać przedmiot wodą z mydłem, a następnie dobrze wysuszyć. Tym sposobem biżuteria będzie pełna blasku.